Gıda Güvenliği

Gıda Güvenliği Yönetim Sisteminin Kurulması

Bir Gıda Güvenliği Yönetim Sistemini kuran her kuruluşun dikkate alması gereken ana aşamalar bulunmaktadır.

Standardın seçilmesi
Bulunduğunuz ülkeye ve ilgili yasal şartlara ve müşteri şartlarına gore çok sayıda Gıda Güvenliği Standardı bulunmaktadır ve kuruluşunuzun ihtiyacını karşılaması için doğru olanı bulmak yorucu bir çalışma olabilir. Deneyimlerinin ve uzmanlığının zenginliğinden faydalanarak, BSI doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Standardın satın alınması
Başvurunuzu hazırlamaya başlamadan önce standardın bir nüshasına ihtiyacınız olacaktır. Bunu okumalı ve içeriğini anlamalısınız.

Destek literatürün ve yazılımının gözden geçirilmesi
Bir Gıda Güvenliği Yönetim Sistemini, anlamanıza, kurmanıza ve uygulamanıza yardımcı olmak üzere tasarlanmış çok sayıda kalite yayınları ve yazılım araçları bulunmaktadır.

Bir ekibin oluşturulması ve stratejinizin belirlenmesi
Uygulama sürecinin tamamına kurumsal stratejinizi üst yönetimle birlikte hazırlayarak başlangıç yapmalısınız. Bir Gıda Güvenliği Yönetim Sisteminin öncelikli sorumluluğu üst yönetimdedir, bu yüzden üst yönetim sürecin başından itibaren olaya dâhil olması büyük önem arz etmektedir.

Eğitimin dikkate alınması
İster kalite veya gıda güvenliği yönetim sistemini uygulamaya çalışan bir Kalite Müdürü, ister gıda güvenliği standardı konusunda bilincinizi arttırmaya çalışan bir yönetici olun, size yardımcı olacak birçok eğitimimiz mevcuttur.

Danışmanlık Seçeneklerinin Gözden Geçirilmesi
Gıda Güvenliği Yönetim Sisteminizi en iyi nasıl uygulayacağınız konusunda bağımsız danışmanlardan danışmanlık alabilirsiniz. Bu danışmanların bir Gıda Güvenliği Yönetim Sisteminin uygulanması konusunda deneyimleri olacaktır ve masraf yaratan hatalardan sakınmanızı sağlayabileceklerdir.

Bir Belgelendirme Kurumunun Seçilmesi
Belgelendirme kurumu, gıda güvenliği yönetim sisteminizin etkinliğini gelip değerlendiren ve standardın gerekliliklerine uygunluğun tespit edilmesi durumunda belge veren, BSI Yönetim Sistemleri gibi üçüncü bir taraftır. Piyasada faaliyet gösteren birçok belgelendirme kurumu olmasından dolayı bir tanesinin seçilmesi oldukça zor bir konu olabilir. Göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasında endüstriyel ve tetkik deneyimi, coğrafik kapsam, sunulan hizmet kalitesi yer almaktadır. Anahtar önem taşıyan husus, sizin gerekliliklerinize en iyi yanıt verecek belgelendirme kurumunu bulmaktır. Başlangıç için en iyi adım bizimle temasa geçmektir.

Gıda Güvenliği Yönetim Sisteminizin Uygulanması
Uygulamada anahtar husus iletişim ve eğitimdir. Uygulama aşaması süresince herkes, prosedürlere göre çalışır ve yaptığınızı söylediğiniz şeyi yaptığınızı kanıtlayan ve gösteren kayıtları tutar.

İç Dokümantasyonu Geliştirin
Güvenli bir şekilde çalışma amacınızı ortaya koyan dokümanları oluşturunuz. Bu, neden bu işi yaptığınızı, amaçlarınızı, yönetim sistemini nasıl uyguladığınızı ve işinizi nasıl yaptığınızı ortaya koyar.

Bir Ön Değerlendirmeyi Düşünün
Belgelendirme kurumunuz tarafından ön bir değerlendirme normalde gıda güvenliği yönetim sisteminizin uygulanmaya başlamasından sonra yaklaşık 6 hafta içerisinde gerçekleştirilir. Ön değerlendirmenin amacı standarda uygun olarak çalıştıramayabileceğiniz bölümlerinizi belirlemektir. Bu belgelendirme tetkiki öncesi tüm ilgili bölümlerin düzeltmenize olanak verir.

Belgelenin / Belgenizi Alın
Belgelendirme tetkikinizi belgelendirme kurumunuzla birlikte ayarlamalısınız. Bu noktada belgelendirme kuruluşu gıda güvenliği yönetim sisteminizi inceleyecek ve belgeyi almanız için öneride bulunup bulunmama konusunda karar verecektir.

Sürekli Değerlendirme
Sertifikanız verildikten sonra, başarınızın reklamını yapmaya ve işinizi ilerletmeye başlayabilirsiniz. Belgenizin devamlılığını sağlamak için tek ihtiyacınız olan şey gıda güvenliği yönetim sisteminizi kullanmaya devam etmenizdir. Bu durum, gıda güvenliği yönetim sisteminizin standardın şartlarını yerine getirmeye devam ettiğini temin etmek için belgelendirme kurumunuz tarafından periyodik olarak kontrol edilecektir.